“Tots eren fills meus”, “Golfus de Roma” i “Odissea” els muntatges amb més nominacions als Premis Butaca de Teatre de Catalunya

El període de votació per escollir el guanyador de cada categoria es mantindrà fins al 13 de novembre

Redacció.- Els espectacles nominats de la XXIX edició dels Premis Butaca de Teatre de Catalunya ja són públics. La llista de muntatges i de professionals que aspiren a guanyar en les 24 categories dels guardons s’ha anunciat aquest matí i pròximament es desvelarà qui s’endurà el Premi Butaca Honorífica Anna Lizaran 2023. Des d’avui i fins al proper dilluns, 13 de novembre, ja es pot emetre el vot per escollir les produccions guanyadores i els i les professionals, a través del web.

Enguany, el lliurament dels guardons serà el 20 de novembre al Pavelló d’Esports de Premià de Mar, al mateix lloc que els va veure néixer l’any 1994 i en l’habitual format de gala original que cada any reuneix a la majoria de professionals del sector. Qualsevol persona pot comprar entrades per assistir-hi a través del web.

Tots eren fills meus (Teatre Lliure) dirigida per David Selvas, Golfus de Roma (Focus/Festival de Mérida) dirigida per Daniel Anglès i Odissea dirigida per Maria Rovira, són els espectacles que aspiren a endur-se més guardons en aquesta XXIX edició pel que fa a les disciplines de teatre, teatre musical i dansa respectivament.

Dirrrty Boys, el muntatge de petit format de la Cia. Las Besties, amb 6 nominacions, les mateixes que el musical de Dagoll Dagom L’alegria que passa i que Les amistats perilloses del Teatre Lliure, o Zona Inundable del TNC; a més de L’Adversari dirigit per Julio Manrique per Temporada Alta, en aquest cas amb també 5 nominacions, són els espectacles que completen el top del rànquing de nominacions.

Tots els nominats

BUTACA AL MILLOR MUNTATGE TEATRAL
– L’adversari (T. Alta)
– Tots eren fills meus (T. Lliure)
– La trena (La Perla 29)
– Zona inundable (TNC / Teatre de Palma)
– Tot el que passarà a a partir d’ara (T. Lliure)
– Coralina, la serventa amorosa (La Perla 29)
– Les amistats perilloses (T. Lliure)
– L’Illa deserta (La Brutal)

BUTACA AL MILLOR MUNTATGE PETIT FORMAT
– Sucia (Mnz / Bella Batalla / T. de La Abadia)
– Dirrrty Boys (Cia. Las Bestias)
– Adéu Jane! (Binomi)
– Els secundaris (El Maldà)
– Títuba, bruixa negra i ramera (Periferia Cimarronas / Hibiscus asociación de Afroespañolas y Afrodescendientes)

BUTACA AL MILLOR DIRECCIÓ
– Àgata Casanovas (Dirrrty Boys)
– Carol López (Les amistats perilloses)
– Clara Segura (La trena)
– Daniel Anglès (Golfus de Roma)
– David Selvas (Tots eren fills meus)
– Glòria Balañà i Altimira (Tot el que passarà a partir d’ara)
– Julio Manrique (L’adversari)
– Marc Artigau i Queralt (L’illa deserta)

BUTACA AL MILLOR MUSICAL
– L’alegria que passa (Dagoll Dagom)
– Golfus de Roma (Focus / Festival de Mérida)
– Pares normals (Minoria absoluta / Els Amics de les Arts)
– Tuelf Points (Suerte En Mi Vida Producciones)

BUTACA AL MILLOR ESPECTACLE FAMILIAR
– Momo (Cia. Anna Roca)
– Rave (T. Lliure)
– La gata que volia canviar la història (Cia. Thomas Noone)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU
– Emma Vilarasau (Tots eren fills meus)
– Maria Rodríguez (L’illa deserta)
– Mireia Aixalà (Coralina, la serventa amorosa)
– Mònica López (Les amistats perilloses)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU DE REPARTIMENT
– Elena Tarrats (Les amistats perilloses)
– Mima Riera (Les amistats perilloses)
– Mireia Aixalà (Amèrica)
– Pepa López (Zona inundable)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU DE MUSICAL
– Ana San Martín (Golfus de Roma)
– Àngels Gonyalons (L’alegria que passa)
– Mariona Castillo (L’alegria que passa)
– Mercè Martínez (Golfus de Roma)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU REVELACIÓ
– Daniela Fumadó (Fàtima)
– Mireia Sala (Res de tu)
– Tamara N’Dong (Amèrica)

BUTACA AL MILLOR ACTOR
– Carles Martínez (L’adversari)
– Jordi Bosch (Tots eren fills meus)
– Nil Cardoner (Tot el que passarà a partir d’ara)
– Pere Arquillué (L’adversari)

BUTACA AL MILLOR ACTOR DE REPARTIMENT
– Eduardo Lloveras (Tots eren fills meus)
– Jaume Viñas (Coralina, la serventa amorosa)
– Joan Arqué (Coralina, la serventa amorosa)
– Quim Àvila (Tots eren fills meus)

BUTACA AL MILLOR ACTOR DE MUSICAL
– Eloi Gómez (Golfus de Roma / L’alegria que passa)
– Jordi Bosch (Golfus de Roma)
– Rubén Yuste (Pretty Woman)
– Toni Viñals (Grease)

BUTACA AL MILLOR ACTOR REVELACIÓ
– Martí Cordero (Dirrrty Boys)
– Pau Rossell (Ivan i els gossos)
– Sergi Espina (Dirrrty Boys)

BUTACA A LA MILLOR ESCENOGRAFIA
– Alejandro Andújar (Tots eren fills meus)
– Joana Martí (Zona inundable)
– Marc Salicrú (Els temps i els Conway)
– Paco Azorín (Terra baixa -reconstrucció d’un crim-)

BUTACA AL MILLOR DISSENY DE LLUMS
– Jaume Ventura (L’adversari)
– Mingo Albir (Tots eren fills meus)
– Paula Costas (Dirrrty Boys)
– Sylvia Kuchinow (Zona inundable)

BUTACA AL MILLOR VESTUARI
– Josep Abril (Mcbeth)
– Maria Armengol (Tots eren fills meus)
– Montse Amenós (Golfus de Roma)
– Nidia Tusal (Les amistats perilloses)

BUTACA A LA MILLOR CARACTERITZACIÓ
– Alexis Ferrer (Mcbeth)
– Ignasi Ruíz (Tots eren fills meus)
– Núria Llunell (Golfus de Roma)
– Óscar Soler Marchena (Nit de reis)

BUTACA AL MILLOR ESPAI SONOR
– Damià Bazin (Tots eren fills meus)
– Jordi Ballvé (L’alegria que pasa)
– Nacho López (Zona inundable)
– Roc Mateu I Raúl Refree (Yerma)

BUTACA AL MILLOR TEXT
– Bàrbara Mestanza (Sucia)
– Gerard Guix (Dirrrty Boys)
– Joan Yago (Tot el que passarà a partir d’ara)
– Marta Barceló (Zona inundable)

BUTACA A LA MILLOR COMPOSICIÓ MUSICAL
– Andreu Gallén (L’alegria que passa)
– Carles Alarcón (3 desitjos)
– Els amics de les arts (Pares normals)
– Gerard Sesé (El poliamor és així -de complicat-)

BUTACA AL MILLOR ESPECTACLE DE DANSA
– Beneath (Thomas Noone Dance / Mercat de les Flors)
– Cowards (Dansa Metropolitana)
– Odissea (Mercat de les Flors / Teatros del Canal)

BUTACA A LA MILLOR COREOGRAFIA
– Àngel Duran (Cowards)
– Maria Rovira (Odissea)
– Thomas Noone (Beneath)

BUTACA A LA MILLOR INTERPRETACIÓ FEMENINA DE DANSA
– Berta Martí (Beneath)
– Ariadna Jordan (Odissea)
– Nilüfer Ackanbas (Odissea)

BUTACA A LA MILLOR INTERPRETACIÓ MASCULÍ DE DANSA
– Àngel Duran (Cowards)
– Yeinner Chicas (Cowards)
– Julio León Torres (Odissea)

Foto de Martí Escudé

Etiquetes: